פטור ממילואים

Share on email
Share on telegram
Share on whatsapp
Share on facebook

במדינת ישראל בה השירות הצבאי הוא מובן מאליו ואף חקוק וקבוע בחוק, כך גם אחרי סיום שירות החובה ישנה חובה להמשיך לשרת את המדינה באמצעות שירות מילואים.

שירות המילואים משתנה בין אדם לאדם ובין תפקיד לתפקיד. בדרך כלל אנשי יחידות המודיעין ותפקידים מיוחדים נוספים, יבצעו מספר רב של ימי מילואים בשנה, הן במצבי שגרה והן במצבי חירום.

חיילים קרביים לרוב יגיעו פעם או פעמיים בשנה למילואים לשבוע עד שבועיים מרוכזים. וחיילים עורפיים שאין להם צרוך בשמירת כשירות מיוחדת או אף אין צורך להחזיקם בשירות המילואים כלל יגיעו רק בעתות חירום או אף לא יזומנו כלל למילואים.

 

תרגילים, בט"ש וחירום

לרוב שירות המילואים יהיה לצורך של שמירת כשירות, של החייל הבודד, הצוות וגם הציוד. שמירת הכשירות הזו נעשית הן בתרגילים מתוזמנים ומתוכננים והן בשמירה על הביטחון השוטף של המדינה.

כמובן שאת הפעילויות השונות היחידות השונות בצה"ל לא יכולות לתזמן ולוודא עם על חייל וחייל. על כן, קבלת זימון למילואים הוא צו מחייב. על חייל המילואים להגיע למקום התייצבות במועד שהוגדר לו. אי הגעה לצו נחשבת לעבירה על החוק ועלולה לגרור עונש מאסר. אבל מה עושה אדם אשר אין ביכולתו להגיע לזימון המדובר?

 

פטור זמני ממילואים

פטור זמני הוא הפטור הראשון שאנחנו נדבר עליו, מדובר על פטור המוגדר לתקופת זמן מסוימת או לזימון מסוים. פטור מהסוג זה הוא זמני ותלוי בנסיבות האישיות או המשפחתיות של החייל.

הנסיבות לבקשת הפטור הזמני הן מגוונות. ניתן לבקש פטור זמני בשל תקופה לחוצה בעבודה, מצב רפואי שאינו מאפשר את ההגעה לשירות מילואים פעיל (שמ"פ), מצב רפואי של קרוב משפחה, חתונה ואף תקופת מבחנים באוניברסיטה.

הפטור הזמני יכול להיות מלא, ולבטל את כל השמ"פ אליו נקרא חייל המילואים. או זמני ואז רק לקצר את תקופת השירות.

במצבים מהסוג הזה מומלץ לזכור שלסטודנטים ישנם חוקים מיוחדים אשר מקלים עליהם את תנאי הקריאה לשמ"פ בשל לימודיהם ותמיד ניתן להתייעץ או להיעזר במנהל הסטודנטים או באגודת הסטודנטים במוסד בו לומדים.

 

פטור ממילואים בשל גיל

היות וצה"ל מבין כי לא ניתן להשאיר אדם במילואים לעד, נקבעו גילאים רלוונטיים לסיום שירות המילואים בהתאם למין ולתפקיד. פטור אוטומטי יקבלו גברים, שאינם קצינים, בגיל 40. גברים בתפקידי קצונה בגיל 45. למעט תפקידים ומקצועות מיוחדים בהם השירות הוא עד גיל 49. לנשים גיל הפטור עומד על 38 או עד הריון ראשון (בנושא זה נרחיב בהמשך).

 

פטור על רקע מצפון ודת

העיקרון העומד מאחורי פטורים מהסוג הזה, עומד על כך שגם אחרי השירות הצבאי אדם יכול לשנות את תפיסת עולמו, למשל לחזור בתשובה. פטור על בסיס דת הוא אוטומטי לכל צעירה לפני גיוס המצהירה על היותה אישה דתית. במקרים מסוימים נעשות בדיקות מקיפות יותר לאמת את אופי החיים הדתי של הצעירה.

עם זאת, במצב של חיילת משוחררת אשר בוחרת להצהיר על עצמה בתור אישה דתייה, בשל חזרה בתשובה או כי שירות המילואים אינו עומד בקנה מידה אחת עם אורך חיי משפחתה, במקרים רבים הפטור אינו אוטומטי ויתבצע זימון לראיון דת. בראיון הזה יבוצע אימות לגבי אורך חיי החיילת.

במקרים אלו חשוב לזכור מספר דברים, במידה ומבקש הבקשה אינו עושה זאת בתום לב, עליו לזכור שצה"ל בודק בצורה מאוד דקדקנית את כל הפרטים והנתונים, כולל בדיקה של הרשתות החברתיות ושל מעגל המכרים והמשפחה של מבקשת הבקשה. כמו כן, במשך 24 חודשים ניתן לבטל את הפטור שניתן, במידה ומתגלה כי החיילת אינה מקיימת אורך חיים דתי.

בנוגע לגברים דתיים העניין מסובך יותר ותואם את הסיבוך שנמצא כיום גם בגיוס דתיים לשירות חובה. לרוב, פטורים מהסוג אינם ניתנים לגברים דתיים.

מבחינת פטור על רקע מצפוני, הפטור ניתן אוטומטית רק למי שמוכיח כי הוא חיי אורך חיים פציפיסטי מלא. הכוונה בכך היא שהאדם אינו מאמין בשום סוג של אלימות ועל כן לא יכול להחזיק נשק או להיכלל בתוך גוף שמשתמש באלימות ונשק.

אדם שאינו מאמין בדרך הצהלית או שמתנגד לכיבוש/ לדרך פועלו של צהל, לא יקבל פטור אוטומטי ואף צהל אינו רואה בעיין יפה ניסיון לקבל פטור משירות מילואים מסיבות מהסוג.

 

פטור מחמת הריון

פטור זה ניתן אוטומטית לכל אישה הנכנסת להריון. צה"ל אינו רוצה לקחת סיכונים בכל הקשור ברווחת ובריאות האם ועוברה ועל כן הוא בוחר באופן גורף לתת פטור מלא לאישה בהריון או כזו שילדה מכבר.

הדבר נכון גם לחיילות בסדיר בדרך כלל. עם זאת, נשים בתפקידים מסוימים, אשר רוצות להמשיך לתרום למדינה בצורה זו יכולות לבקש ביטול של הפטור. צריך לשים לב שצה"ל לא שש בדרך כלל לבטל א הפטור ולקחת את הסיכון, אך כל מקרה נידון לגופו.

בנוסף לפטור זה גם נשים נשואות זכאיות לקבל פטור ממילואים. פטור על בסיס נישואין, הריון והורות אינו תקף לגברים. גבר בסטטוס זהה יהיה זכאי להטבות ותגמולים מטיבים יותר.

 

פטור ממילואים להורה שכול

במדינת ישראל לצערנו הרב, משפחות רבות מאבדות את יקיריהן במלחמות ישראל או בפעולות איבה. משפחות השכול נמצאות במעמד שונה מבחינת המדינה והצבא וכחלק מכך גם ניתן פטור לאנשי מילואים המוגדרים כהורים שכולים.

על בסיס אותו עיקרון ישנן גם הקלות לילדים שכולים או למשרתי מילואים ששכלו קרוב משפחה מדרגה ראשונה, בתוך כך ניתן לקבל העברה ליחידה עורפית.

 

פטור ממילואים בעקבות בעיה רפואית

במהלך החיים המצב הבריאותי, הן הפיזי והן הנפשי שלנו משתנה. לעתים השינוי הוא דרסטי והוא כזה שמונע ממשרת המילואים לבצע את תפקידו ולהתייצב למילואים.

אם מדובר באירוע זמני, למשל שבר ברגל, ניתן לקבל פטור זמני. אך אם מדובר על שינוי קבוע שמגביל את משרת המילואים לאורך זמן, ניתן לקבל פטור על בסיס הבעיה הרפואית. כל זאת בכפוף לבדיקה על ידי רופא אזרחי המתמקצע בבעיה הרלוונטית.

 

פטור מחמת צמצומים

בנוסף לפטורים הקשורים למצבו האישי או המשפחתי של החייל עצמו, ישנם גם אילוצים צהליים. לכל יחידה ישנה מכסה של משרתי מילואים הדרושים בכדי לקיים את התפקיד של היחידה בצורה המיטבית. לכן כאשר מספר המשתחררים הטריים עולה על מספר מקבלי הפטור באותה השנה יתכנו קיצוצים שיגרמו לקבלת הפטור.

מצב של צמצומים עשוי להתקיים גם בשל שינוי תקציבי הביטחון או משבר מדיני אחר אשר ישפיע על החלוקה הפנימית של הכספים בין משרדי הממשלה או בתוך משרד הביטחון.

כמה תעלה לכם הסעה?

לקבלת הצעת מחיר מהירה
מלאו פרטים עכשיו!